Ogrzewanie Hali Promiennikami
Ogrzewanie obiektów przemysłowych i komercyjnych o dużej kubaturze jest trudne i kosztowne. Rozwiązaniem są elektryczne promienniki przemysłowe, które świetnie nadają się do słabo izolowanych, półotwartych budynków np. hal, magazynów, fabryk, hangarów, dworców, hal sportowych, basenów, sklepów wielkopowierzchniowy, kościołów itp.
W każdym budynku ciepłe powietrze unosi się do góry, a zimne utrzymuje na dole. Powietrze cały czas się przemieszcza na skutek cyrkulacji i wentylacji. Do budynku dodatkowo napływa zimne powietrze z zewnątrz poprzez otwory wentylacyjne oraz częste otwieranie bram i drzwi. To powoduje dodatkowe ochładzanie powietrza i budynku. Dlatego ogrzewanie hal czy warsztatów tradycyjnymi metodami jest tak nieefektywne
Profesjonalne elektryczne Ogrzewanie Promiennikowe w ponad 90% emituje ciepło radiacyjne
Obniż koszty ogrzewania hali nawet o 70% wykorzystując ogrzewanie strefowe
Ogrzanie tradycyjnymi metodami średniej wielkości hali produkcyjnej o powierzchni np. 1000 m2 to koszty kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Te koszty można obniżyć nawet o 70%, w większości przypadków stosując odpowiednio dobrane, efektywne elektryczne ogrzewanie promiennikowe.
Zastanów się czy na pewno potrzebujesz ogrzać całą halę lub warsztat. Najczęściej potrzebujemy ogrzać miejsca pracy np. linie produkcyjne, strefy socjalne (jadalnie), ciągi komunikacyjne. Dzięki wyznaczeniu stref ciepła można znacząco obniżyć rachunki za media. Te strefy nie muszą być fizycznie oddzielone np. ścianami!
Jak najlepiej ogrzewać halę promiennikami elektrycznymi?
Elektryczne promienniki podczerwieni ogrzewają przede wszystkim ludzi i przedmioty, a nie powietrze. To są najważniejsze argumenty przemawiające za tym, aby w budynkach o dużej kubaturze i częściowo otwartych stosować te urządzenia. Nie musisz ogrzewać niepotrzebnie całego budynku.
Jeśli już masz zainstalowane tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne za pomocą tradycyjnych grzejników wodnych, nagrzewnic wodnych, elektrycznych lub gazowych, ogrzewających powietrze, możesz je wykorzystać do utrzymania minimalnej stałej temperatury, a promienniki na podczerwień do ogrzewania wybranych stref
Promienniki Podczerwieni można również używać na zewnątrz, np. w strefach przeładunku, gdzie pracownicy spędzają dłuższy czas.
DLACZEGO PROMIENNIKI PRZEMYSŁOWE DO OGRZEWANIA HAL?
Najczęściej wybierane Promienniki Podczerwieni do hal i warsztatów
VARMA 400 IPX5 2000W
VARMA 400 IPX5 3000W
Helios TITAN Super Power EHT3-60 6kW
Helios TITAN Super Power EHTV3-45 4,5kW
OGROMNY WYBÓR PROMIENNIKÓW DO OGRZEWANIA HAL
W naszej ofercie posiadamy promienniki elektryczne czołowych na świecie producentów takich jak:
- Helios
- Varma Tec
- Tansun
- Heatstreap
- Veito
- i innych
Dlatego możemy sprostać prawie każdym wymaganiom i dobrać optymalne rozwiązanie do każdego projektu. Jesteśmy w stanie dostarczyć promienniki o bardzo różnej mocy: od 0,4kW do 18 kW.
Wśród naszej oferty można znaleźć modele o różnym przeznaczeniu, w tym zaprojektowane do zastosowań w miejscach zagrożonych wybuchem, np. lakiernie, z certyfikatem ATEX oraz IP66 wg normy EN 60529. Wszystkie nasze promienniki są bezpieczne i posiadają odpowiednie certyfikaty.
STEROWANIE ELEKTRYCZNYM OGRZEWANIEM PROMIENNIKOWYM
Łatwość sterowania ogrzewaniem elektrycznym powoduje dodatkowe oszczędności i zwiększa komfort.
Ogrzewanie elektryczne cechuje tzw. niska bezwładność. Dodatkowo ciepło emitowane przez promienniki przemysłowe jest natychmiast odczuwalne. Dlatego można je używać tylko w godzinach pracy. To daje również możliwość precyzyjnego sterowania i włączania ogrzewania tylko w wyznaczonym czasie. Częstym wyborem naszych klientów są rozwiązania oparte na czujnikach ruchu. Zapraszamy do konsultacji aby dobrać odpowiednie sterowanie lub zajrzeć na stron Automatyka do Promienników Podczerwieni . Nie wszystkie dostępne rozwiązania są widoczne w naszym sklepie.
POPULARNE BŁĘDY I PRAKTYKI OBNIŻANIA KOSZTÓW OGRZEWANIA HAL PRODUKCYJNYCH:
Czyli jak (nie)oszczędzać na ogrzewaniu miejsc pracy tj. fabryk, hal, magazynów.
- Zmniejszenie ogrzewania w miejscu pracy. To najczęstszy przypadek szukania oszczędności na ogrzewaniu hal produkcyjnych. W efekcie powoduje konieczność używania przez pracowników prowizorycznego dodatkowego dogrzewania np. tradycyjnych konwektorów. Poza kwestią bezpieczeństwa to dodatkowe, niekontrolowane koszty. Nie można zapomnieć o niskim komforcie pracy. To z kolei przekłada się na pogorszenie jakości i efektywności pracy, nieobecność pracowników, urlopy chorobowe, zastępstwa i opóźnienia w realizacji wyznaczonych celów.
- Inwestycja w poprawę izolacji budynku. To rozwiązanie ma często uzasadnienie, ale tylko wtedy, gdy jest się właścicielem budynku, a jego bryła, konstrukcja oraz charakter pracy, umożliwiają istotną poprawę izolacji i obniżenie kosztów ogrzewania. Zwiększona izolacja budynku z drugiej strony, oznaczać będzie wyższe koszty wentylacji i klimatyzacji.
- Dostosowanie czasu i trybu pracy do warunków klimatycznych. Często problematyczne lub niemożliwe do realizacji, w praktyce oznaczać będzie ryzyko pogorszenia jakości obsługi i usług dla klientów, dezorganizację pracy, niezadowolenie pracowników i klientów.
- Wyposażenie hali w nagrzewnice nadmuchowe. Relatywnie niewysokie koszty inwestycyjne zakupu takiego ogrzewania, mogą zachęcać do jego wyboru. Dobrze zaprojektowany system grzewczy, zapewni odpowiednią temperaturę powietrza. Jednak koszty związane z ogrzewaniem konwektorowymi nagrzewnicami, są zdecydowanie wyższe niż ogrzewaniem promiennikowym. Nagrzewnice mają uzasadnienie, kiedy urządzenia czy produkty przechowywane w hali muszą mieć zapewnioną stałą temperaturę. Jeśli pozwolić sobie można na ogrzewanie strefowe (np. miejsc pracy albo wybranych zagród dla zwierząt) zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, pod względem eksploatacji, będą elektryczne promienniki przemysłowe.
WODOODPORNE PROMIENNIKI PRZEMYSŁOWE – CZY WARTO?
Niektóre grzejniki dostępne na rynku sprzedawane są z wysokim stopniem ochrony, IP np. IP65. Również i my posiadamy w naszej ofercie takie grzejniki. Jednak zawsze należy zastanowić się, czy w danym przypadku faktycznie promienniki powinny być hermetyczne. Koszt ich zakupu jak i późniejszej eksploatacji jest stosunkowo drogi. Z doświadczenia wiemy, że większość promienników instalowanych jest wewnątrz pomieszczeń lub w miejscach półotwartych, pod zadaszeniem. To samo w sobie zapewnia ochronę przed działaniem wody. W takich miejscach, nawet na zewnątrz, śmiało można montować urządzenia o klasie ochrony IP24 lub więcej.
Warto wiedzieć również, że często w przypadku promienników o klasie ochrony IP65 producenci uniemożliwiają rozkręcenie (otworzenie) urządzenia. Jest to związane z zachowaniem klasy ochrony, czyli hermetycznością. Podczas zakupu tego typu promienników przemysłowych należy sprawdzić, czy można je ponownie złożyć po wymianie uszkodzonej lampy. W większości przypadków jest to niemożliwe. Najczęściej taki grzejnik albo będzie musiał być rozmontowany przez autoryzowanego serwisanta z uprawnieniami producenta lub zwrócony do fabryki. Jeżeli lampa uszkodzi się po okresie gwarancji (najczęściej 24 mies.), zapłacisz za transport, usługę wymiany lampy i samą lampę. Co oznacza, że w praktyce wymiana lampy będzie kosztować tyle samo ile nowy promiennik.